Sezon kulturystyczny trwa w najlepsze, podopieczni naszego Mistrza – Piotra Głuchowskiego zajmują czołowe miejsca na zawodach, a my chcielibyśmy przedstawić Wam trochę informacji na temat kulturystyki.

Kulturystyka – jak to się zaczęło?

Uwielbienie dla pięknego, dobrze zbudowanego ciała wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji. Atletycznie zbudowani zawodnicy igrzysk olimpijskich, szczycili się swoją siłą i estetyką. Jednak bardzo daleka droga dzieli ich poczynania z dzisiejszą dyscypliną sportu, jaką jest kulturystyka.

Za pioniera dzisiejszej kulturystyki uważa się Eugena Sandowa, europejskiego siłacza, który na przełomie XVIII i XIX wieku, poza wielką siłą, zaprezentował światu bardzo estetyczną i wypracowana sylwetkę. Była to kolosalna różnica, patrząc na ówczesnych siłaczy, którzy swoje mięśnie skrywali pod solidną warstwą tkanki tłuszczowej. Pojęcia takie jak proporcje, symetria czy estetyka nie były do tej pory znane. Sandow zmienił tę sytuację i wkrótce rozpropagował kult wyrzeźbionego ciała, rozpowszechniając ten nurt na łamach pierwszego czasopisma dla kulturystów – „Phisical Culture”, którego był założycielem. Przypisuje mu się również stworzenie pierwszej maszyny do ćwiczeń, która dzięki zmiennym obciążeniom, nadawała się dla ludzi o zróżnicowanej sile.

Eugen Sandow

Eugen Sandow zmienił świat kulturystyki i wkrótce w jego ślady poszło wielu innych mężczyzn, jak choćby George Hackenschmidt (Szkocki Apollo Herkules) czy Angelo Siciliano (Charles Atlas), który był twórcą metody ćwiczeń polegającej na dynamicznym napięciu mięśni.

Krótko o historii prasy kulturystycznej

Rozwijała się również prasa kulturystyczna. W 1936 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma „Super Physique”, którego nazwa został później zmieniona na „Iron Man”. Gazeta ukazywała się przez ponad pół wieku. Kolejnymi magazynami były choćby „Strength Magazine”, „Your Physique” (wydawany przez Joe Weidera), czy choćby „Muscle Training Illustrated” (wydany przez Dana Lurie’go, o którym wspominaliśmy w ostatnim wpisie z serii „Jak oni trenują ?”) W czasopismach pojawiały się wyniki coraz bardziej popularnych zawodów w kulturystyce, a także informacje dotyczące aktualnych trendów w tej dyscyplinie)

Zawody kulturystyczne – początki

I właśnie zawody stały się czymś, co mocno wyniosło kulturystykę na otwarte wody. Coraz większe zainteresowanie i emocje wzbudzały potyczki doskonale zbudowanych mężczyzn, coraz większe rzesze fanów i gotowych stanąć do rywalizacji zawodników pojawiały się na całym świecie. Muskularne sylwetki przyciągały twórców filmowych, którzy chętnie angażowali zawodników do różnych ról. Przykładem może być Steve Reeves, który został wcielony do roli Herkulesa.

Powstawały nowe federacje, zrzeszające zawodników kulturystyki. W 1946 roku, wspomniany wcześniej Joe Weider wraz z bratem Benem, założyli największą i najbardziej znaną do tej pory federację na świecie czyli IFBB (International Federation of BodyBuilding). Federacja ta uczyniła z kulturystyki pełnoprawną dyscyplinę sportu, którą uprawia się niemal na całym świecie. Ich celem było propagowanie kultury fizycznej, zapobieganie używaniu narkotyków i dopingu w sporcie, walka z dyskryminacją w sporcie, czy organizacja mistrzostw krajowych, kontynentalnych i światowych. Jednym z członków IFBB stał się Arnold Schwarzenegger, którego odkrył Joe Weider. Arnold stał się wręcz ikoną kulturystyki lat 70 i 80. Jego niesamowite cechy osobnicze i doskonała genetyka sprawiły, że aż 7 razy stawał na najwyższym podium w zawodach Mr Olympia.

Arnold Schwarzenegger

Kulturystyka dziś

Po sukcesach Arnolda, przyszły czasy nowych zawodników, a sama kulturystyka również zmieniła nieco swoje oblicze. Można było to zaobserwować choćby w wyglądzie samych zawodników. Oprócz doskonale widocznej muskulatury zaczęła liczyć się również wielkość. Zawodnicy tacy jak Dorian Yates czy Ronnie Coleman to przykłady olbrzymów, których sylwetki znacząco różniły się od tych z lat 70 czy 80. Gdy Arnold Schwarzenegger zdobywał tytuł Mr Olimpia, ważył ok 107 kg. Dla porównania, Lou Ferrigno wychodząc na scenę w latach 90 ważył ponad 140 kg.
Piotr Głuchowski zdobywając mistrzostwo świata, ważył 112 kg. Warto jednak nadmienić, że ma 175 cm wzrostu, czyli 13 cm mniej niż Arnold Schwarzenegger.

Wielu kulturystów za główny cel postawiło sobie dążenie do maksymalnej wielkości, nawet na rzecz idealnego docięcia swojej sylwetki. Kulturystyka ekstremalna stała się jakby osobną dziedziną. Wielu zawodników, którym nie przypadło to do gustu, pozostało przy bardziej atletycznych, niż kulturystycznych sylwetkach.

Kulturystyka to obecnie nie tylko męski sport, wiele kobiet również zainteresowało się ta dyscypliną. Od lat 70 organizowane są też zawody kulturystyczne, w których startują kobiety. W 1980 roku odbyły się pierwsze zawody Ms Olympia.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam trochę tę dyscyplinę.
Życzymy powodzenia wszystkim startującym zawodnikom.

Miłego dnia, 
Głuchowski Revolution