Bieganie stało się w ostatnich czasach bardzo modne i niesamowicie popularne. Szczególnie w letnim sezonie niemal w każdy weekend organizowane są różnego rodzaju imprezy biegowe, na które zgłaszają się olbrzymie ilości chętnych.

Dla sporej liczby ludzi bieganie to styl życia, to sposób na spędzanie wolnego czasu. Jedni biegają z samego rana zastępując biegiem poranną kawę, inni nie wyobrażają sobie wieczoru bez rundki po okolicznym parku.

Jeżeli zaliczasz się do takich osób a bieganie to Twój sposób na nudę i nie możesz doczekać się kolejnego biegu, a do tego lubisz towarzystwo innych ludzi, którzy traktują ten sport tak samo jak Ty, to powinna zainteresować Cię inicjatywa o nazwie Parkrun.

Parkrun dla zdrowia i lepszej formy

Parkrun to bieg na dystansie 5km, organizowany w każda sobotę rano w miejskich parkach.
Idea powstała w Londynie w 2004 roku i bardzo szybko przyjęła się w innych krajach, w tym także w Polsce. Rozstrzał miejsc gdzie odbywa się ten bieg jest ogromny. Za przykład niech posłużą 3 kraje: Kanada, Singapur i Eswatini czyli kraj w Afryce Południowej. Bieg do tej pory odbywa się w ponad 1600 parków w różnych krajach.
W Parkrun udział może wziąć każdy, jest to bieg towarzyski, gdzie spędzanie czasu z innymi ludźmi, robiąc coś dla własnego zdrowia liczy się bardziej od wyniku samego biegu. Na Parkrun przychodzą osoby w każdym wieku, bez znaczenia jaki poziom prezentują. Są tacy, którzy bez problemu przebiegają maratony ale są też Ci, których ta inicjatywa przekonała, żeby wyjść z domu i spróbować pobiec pierwszy raz. Wiele osób bierze udział w Parkrun od dawna i maja na koncie np ponad 200 startów. Inni przychodzą bardziej okazyjnie niż regularnie. Nie ma to żadnego znaczenia, ważna jest przyjacielska atmosfera i dobra zabawa połączona ze sportem.

Parkrun – jak zacząć?

Każdy uczestnik może zarejestrować się na lokalnej stronie internetowej. Otrzymuje swój osobisty kod, który powinien wydrukować i mieć go ze sobą podczas biegu. Kod ten pozwala na umieszczenie wyniku na stronie, gdzie każdy uczestnik może sprawdzić swoje osiągnięcia. Rejestrowane są tam rekordy osobiste, ilości startów i wiele innych informacji o biegu.

Warto nadmienić, że udział w Parkrun jest całkowicie darmowy.

Jeśli nie masz w sobie tyle odwagi by od razu biegać, możesz zostać wolontariuszem i pomagając w organizacji którejś edycji biegu z bliska przyjrzeć się jak to fajnie wygląda.
Jest też możliwość zgłoszenia nowego miejsca, gdzie taki bieg będzie się odbywał do czego zachęcamy.

Mamy nadzieję, że przybliżenie Wam tej inicjatywy sprawi, że zdecyduje się w niedalekiej przyszłości do niej dołączyć.

Pamiętajcie, ze każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.

Strona główna Parkrun: https://www.parkrun.com/
Parkrun Polska: https://www.parkrun.pl/